Są takie zawody i takie sytuacje, kiedy pracownik do pracy może przychodzić we własnych ubraniach i nie ma z tym najmniejszego problemu. Jednak w większości przypadków zapewniona musi być specjalna odzież BHP. Oczywiście w zależności od wykonywanego rodzaju pracy będzie się ona między sobą różniła, nie mniej jej używanie w pracy będzie niezbędne.

Dlatego zanim jeszcze zaczniemy pracować na konkretnym stanowisku, powinniśmy się upewnić, czy nie mamy mieć takiej odzieży, abyśmy zawsze byli w odpowiedni sposób przygotowani.

Zależy od zawodu

Co wchodzi w skład takiej odzieży BHP, będzie zależało od tego, co mamy na danym stanowisku robić. Jeśli będzie to sklep mięsny, może się okazać, że będzie to tylko fartuch i specjalny czepek na głowę.

Jeżeli będziemy pracować w hałasie, do podstawowej odzieży BHP mogą jeszcze należeć stopery albo słuchawki. W innym przypadku będzie się do nich zaliczał również kask albo specjalne buty posiadające wzmacniane pięty i palce, tak aby nic się z nimi nie stało podczas pracy. Możliwości jest tutaj wiele, a to co ostatecznie będzie wchodziło w skład naszego roboczego stroju, będzie ściśle ustalonego przez pracodawcę i powinniśmy te ubrania nosić.

One mają chronić nie tylko nas, ale czasami również to, przy czym pracuje, jak chociażby artykuły spożywcze, do których nie mogą wpaść nasze włosy.

Odpowiednie wytyczne

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że mamy nie tylko wytyczne odnośnie noszenia konkretnej odzieży BHP w pracy, ale również tego, jak ona sama ma wyglądać. To oznacza, że musi ona spełniać określone normy i posiadać specjalne certyfikaty, które będą wykazywały, że faktycznie nadaje się do tego typu pracy.

Chodzi o to, aby słuchawki np. chroniły nasze uszy przed konkretnym poziomem hałasu, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że dobrze spełniają swoje zadanie i że nie dojdzie do uszkodzenia naszego słuchu. Obowiązkiem pracownika jest noszenie odzieży BHP, która jest przewidziana dla tego konkretnego stanowiska.

Z kolei powinnością pracodawcy, jest zapewnienie pracownikowi tej odzieży i to takiej, która będzie spełniała wszystkie wymagane normy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy się dowiedzieli, jak konkretnie ta odzież BHP powinna wyglądać w naszym przypadku.

Oceplane rękawice robocze