Nie ma żadnych wątpliwości, że sól jest niezwykle potrzebna w kuchni. To przecież sól kuchenna sprawia, że potrawy nabierają smaku, będąc jedną z najważniejszych przypraw, ale również konserwantów. W związku z tym, sól powinna znaleźć się w każdej kuchni – ale jak się okazuje, mamy także inne korzyści związane ze zastosowaniem soli.

Chodzi tutaj o granulat solny i jego zastosowanie przy okazji zmywania naczyń w zmywarce. Popularność granulatu nie dziwi, gdyż bardzo skutecznie walczy on z kamieniem, zmiękczając wodę, jaka jest wykorzystywana w zmywarkach. Dzięki temu nasze naczynia po umyciu wyglądają zupełnie jak nowe.

Ale granulat solny wykorzystywany do zmywarek niesie za sobą także wiele innych korzyści. Zmiękczenie wody pozwala bowiem przede wszystkim na podniesienie skuteczności działania różnego rodzaju detergentów oraz ograniczenia ich zużycia. Dodatkowo, skuteczna walka z kamieniem wydłuża żywotność zmywarki.

Ale dlaczego sól do zmywarek działa w tak skuteczny sposób? Jest to w zasadzie ta sama substancja co sól kuchenna czy morska, choć oczywiście odpowiednio przystosowana oraz opracowana, dlatego nie można ich stosować zamiennie, lecz dzięki temu może być ona tak skuteczna.

Granulat solny do zmywarki – czy warto?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że granulat solny trafia do specjalnego urządzenia zmiękczającego wodę, a więc nie wpływa bezpośrednio do wnętrza zmywarki. Granulat wsypuje się więc do zbiornika urządzenia do zmiękczania wody, które z reguły znajduje się na dnie zmywarki, gdzieś w okolicach odpływu.

W momencie, gdy granulat spełni swoją rolę, odprowadzany jest do ścieków. Ale w jaki sposób tak w zasadzie działa? Zazwyczaj chodzi o to, aby dostarczyć jony sodu dla znajdującej się w urządzeniu zmiękczającym wodę żywicy jonitowej. To bowiem właśnie żywica jonitowa, na którą działają jony sodu, jest w stanie przyciągnąć, a następnie wychwytać jony wapnia i magnezu – te z kolei są odpowiedzialne za twardość wody.

Jakby tego było mało, granulat solny przeznaczony do zmywarek zawiera dodatkowe, specjalne substancje przciwzbrylające – dzięki temu nie ma możliwości, aby sól zbiła się w wielkie kawałki, które potem mogłyby na przykład zablokować całe urządzenie do zmiękczania wody. Głównie dlatego warto jest postawić na granulat solny, a w żadnym wypadku nie powinno zastępować się go zwykła solą.

http://ciechagro.pl/pl/produkty/srodki-ochrony-roslin/produkty-chwastobojcze