Zawód coacha to bez wątpienia jeden z nowszych, który to powstał w wyniku potrzeb ludzi. Dziś mamy dostęp do naprawdę wielu trenerów personalnych, stąd też bardzo często trudno jest wybrać tego odpowiedniego. Na profesjonalizm i wysokiej jakości coaching składa się bowiem wiele czynników, pośród których niełatwo jest przeanalizować wszystkie. Z pewnością jednak coach powinien być osobą, której ufamy, lecz również posiadać dobre kompetencje, wiedzę i doświadczenie. Nie bez znaczenia jest również jego osobiste cechy i zachowania, które to oczywiście mają wpływ na to jak będzie on prowadził swoje zajęcia i spotkania. Tak samo jak nie istnieje idealny nauczyciel, lekarz lub psycholog, tak samo nie istnieje perfekcyjny i doskonały coach.

Rozglądając się za trenerem personalnym warto rozpocząć od zapoznania się z jego kompetencjami, certyfikatami i umiejętnościami. Dadzą one bowiem pewną wiedzę na temat tego czego tak właściwie możemy spodziewać się na zajęciach. Istotne jest to, by coach był oczytany, a także znał aktualne trendy, w ten sposób będziemy mogli być pewni, że stara się doskonalić przez cały czas. Dodatkowo warto również, by posiadał on teoretyczną wiedzę, którą będzie jednak potrafił przekuć w praktykę. Różnego rodzaju dodatkowe kursy i certyfikaty także są dość ważne, ponieważ świadczą o tym, że poważnie podchodzi on do swojej pracy, zatem również do swojego wykształcenia. Warto też pamiętać o tym, że dobry coach to taki, który rozwija się całe życie.

Tak samo jak świat nieustannie idzie do przodu, tak samo trener personalny powinien szukać dla swoich klientów coraz to nowocześniejszych rozwiązań.

Cechy wartościowego coacha

Coach to przede wszystkim osoba, która pracuje z ludźmi, powinien on zatem posiadać bardzo dobre kompetencje miękkie. Trener personalny nie tylko pomaga klientom z ich problemami, ale też buduje z nimi relacje. W związku z tym, każdy profesjonalny coach będzie umiał dobrze zapanować nad własnymi emocjami oraz otwarcie i z szacunkiem podchodzić do każdego klienta. Co więcej, warto znaleźć takiego trenera przy którym będziemy się czuli komfortowo i swobodnie. Pozwoli to nam bowiem na czerpanie jeszcze większej radości z zajęć oraz przyczyni się do lepszego zapamiętywania.

Wszystko to sprawia, że na linii klient – coach panuje bardzo duże zaufanie, które to pomaga w prowadzeniu sesji, ale też w dogłębnym zrozumieniu każdej osoby. Nie da się ukryć, że każdego coacha powinny cechować również bardzo dobre umiejętności obserwacyjne. Chodzi tutaj nie tylko o obserwowanie klientów w trakcie zajęć, ale też przy każdej rozmowie. Daje to możliwość zadawania odpowiednich pytań, a także wspierania klienta w jego celach. Trener personalny powinien być bardzo uważny, ponieważ to zwykle właśnie podczas zajęć mogą przykuwać uwagę pewne sytuacje. Warto być wiernym własnemu rozsądkowi oraz zaufać empatii.

Pozwoli to na jeszcze lepszy coaching oraz spowoduje bardzo duże zadowolenie osób uczestniczących w sesjach.

www.stereo-underground.pl