Jeśli prowadzimy firmę, to z pewnością zależy nam na tym, abyśmy zachowali płynność finansową. Jeśli wystawiamy sporo faktur z odroczonym terminem płatności, to warto pomyśleć nad usługą faktoringu. Wówczas od razu otrzymamy pieniądze od faktora, a on otrzyma pieniądze od naszego klienta, gdy termin na fakturze będzie się zbliżał ku końcowi. Warto się jednak zastanowić, czy lepszy będzie dla nas faktoring z regresem, czy może powinniśmy się zdecydować na taki bez regresu. Im więcej będziemy wiedzieli, na czym polega taki faktoring z regresem, tym łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję, tak aby mieć pewność, że będzie ona tą najbardziej korzystną dla nas. Wiele będzie tutaj zależało od tego, czy już kiedyś współpracowaliśmy z daną firmą i czy jest ona wypłacalna.
Jak działa faktoring z regresem?
Jeśli zdecydujemy się na faktoring, to otrzymamy pieniądze od razu, a to oznacza, że będziemy mogli je odpowiednio zainwestować w rozwój firmy. Klient za to, nie będzie przelewał pieniędzy nam, tylko firmie, która przejęła nasze faktury.
Jeśli zdecydujemy się na faktoring z regresem i klient nie wypłaci należnych pieniędzy, to będziemy musieli się liczyć z tym, że to my będziemy musieli dokonać zapłaty na rzecz faktora, który wykupił nasze faktury. To oznacza, że będziemy musieli się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z odsetkami i windykacją. Dlatego też faktoring z regresem oferowany jest przede wszystkim przy tych firmach, które dobrze znamy, z którymi współpracujemy od lat i co do których mamy pewność, że opłacą należne faktury w wyznaczonym terminie. Jeśli takiej pewności nie mamy, lepiej wybrać faktoring bez regresu.
Faktoring z regresem niesie ze sobą pewne ryzyko
Jeśli zdecydujemy się na faktoring bez regresu, to jeśli nasz klient nie opłaci w wyznaczonym terminie faktora, my nie będziemy musieli się niczym przejmować. Ryzyko takiej niewypłacalności będzie ciążyło na faktorze, a to oznacza, że my nie będziemy musieli się już niczym martwić, ani obawiać się dodatkowych kosztów. Taki faktoring niesie ze sobą wiele korzyści, nie mniej zawsze warto wcześniej sprawdzić, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się faktoring z regresem czy bez. Im lepiej będziemy rozumieli różnice między nimi, tym łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję.
Tym bardziej, że w początkowej fazie wszystko przebiega tak samo. Faktoring z regresem od tego bez regresu, różni się dopiero w momencie, gdy firma klienta nie wywiąże się z zobowiązań i nie opłaci w wyznaczonym terminie faktury. Wówczas od podjętej przez nas wcześniej decyzji będzie zależało, czy ta sprawa nadal będzie nas dotyczyła, czy już nie. Koniecznie zobaczmy jak to wszystko działa, tak abyśmy mogli ocenić, kiedy możemy zdecydować się na faktoring z regresem, a kiedy powinniśmy skorzystać z takiego bez regresu. Jeśli od lat współpracujemy z jakąś firmą i wiemy, że jest ona wypłacalna, to spokojnie możemy wybrać faktoring z regresem. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy z kimś współpracę, albo ma to być współpraca z zagraniczną firmą, to może się okazać, że jednak lepszy będzie faktoring bez regresu. Wówczas będziemy spokojniejsi, bo ewentualna niewypłacalność takiej firmy, nie będzie nas już dotyczyła i nie będziemy musieli się nią martwić. Nie mniej, przy zaufanych firmach spokojnie możemy się zdecydować na faktoring z regresem, bo będziemy mieli pewność, że tutaj ta płatność pojawi się w wyznaczonym terminie.