Wiele osób staje w swoim życiu nie raz przed zadaniem wyboru odpowiedniego nauczyciela lub też lekarza. Choć z zasady powinni oni być równie skuteczni w swoich działalnościach, nierzadko bywa tak że naprawdę trudno jest znaleźć człowieka, którego chcemy obdarzyć zaufaniem. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy chcemy rozpocząć zajęcia coachingu. Jako że temat ten często jest poddawany mityzacji, jeszcze trudniej jest skupić się na tym, aby wybrać jak najlepszego coacha do naszych potrzeb. Wbrew pozorom mogą oni stosować przeróżne techniki, a także być przyzwyczajeni do pracy z konkretnymi ludźmi. Warto mieć tego świadomość przed podjęciem ostatecznej decyzji, ponieważ tylko tak uda nam się znaleźć odpowiedniego człowieka. Pośród poszukiwań powinniśmy zwracać uwagę na wiele kwestii, pośród których wymienić można chociażby opinie innych ludzi.

To właśnie uczestnicy danego kursu coachingowego lub też jego absolwenci będą bowiem w stanie powiedzieć nam najwięcej o technikach i skuteczności danego coacha. Warto zatem czytać recenzje w Internecie, ale też szukać możliwości kontaktu z osobami mającymi styczność z danym coachem. Inwestycja w rozwój osobisty oraz korzystanie z coacha nie są małym wydatkiem, stąd też niezwykle ważne jest, by była ona dobrze rozważona i przemyślana. Oczywiście oprócz pieniędzy inwestujemy również nasz czas, a nie da się ukryć że, szczególnie w dzisiejszych czasach, to często on bywa dla nas najważniejszy.

Coach – jakimi cechami powinien się odznaczać?

Dobry i godny zaufania coach to przede wszystkim osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu konsultacji, warsztatów czy też zajęć. Powinien on zatem ciągle się doskonalić oraz dbać o zdobywanie nowych umiejętności. Nie da się oczywiście ukryć, że poza teoretycznymi podstawami caochingu, coach w szczególności musi znać zasady ich stosowania w praktyce.

Ukończone kursy i zdobywane certyfikaty to niepodważalny dowód na to, że dana osoba jest profesjonalna i wykształcona. Zważywszy na specyfikę tej pracy, większość trenerów personalnych nie poprzestaje na danym wykształceniu, ciągle ucząc się nowych rzeczy. To właśnie dzięki temu mogą oni nadążać za nieustannie zmieniającym się rynkiem pracy, ale też potrzebami i wymaganiami ludzi. Poza tym, nieustanna edukacja to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów rozwoju osobistego. Oczywiście nie sama nauka i certyfikaty stanowią o dobrym coachu. W tym zawodzie liczy się bowiem efektywność, ponieważ to ona pokazuje czy konkretny trener jest skuteczny i profesjonalny. Jak jednak powinno się ją mierzyć? Jednym ze sposobów jest po prostu sprawdzenie, czy danym klientom udało się dzięki trenerom osiągnąć wyznaczone przez nich cele.

Ewaluacja doświadczeń i praktyk jest jednak wartościowa nie tylko dla samych uczestników, ale też coacha. Dzięki niej może on wyciągać wnioski ze swoich doświadczeń i przez to jeszcze bardziej udoskonalać swoje metody pracy.