Ludzie ciągle szukają rozwiązań, które mają sprawić, że będzie się żyło łatwiej, lepiej, ale również takich, które z jednej strony pozwolą, aby pracownikowi zostawało więcej pieniędzy w kieszeni, a jednocześnie też, żeby państwo miało pieniądze, które są niezbędne do jego funkcjonowania. Dlatego też rządy na całym świecie szukają różnych rozwiązań, głównie tych opartych na podatkach, które mają takie życie ułatwić. To oznacza, że warto sprawdzić, co w naszym prawie podatkowym zmienia polski ład, tak abyśmy wiedzieli, czego się spodziewać, gdy dojdzie do rozliczania rocznych zarobków. Jak się okazuje tych zmian jest całkiem sporo, więc im lepiej będziemy wiedzieli na czym polega polski ład, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, ile możemy na nim zyskać.

Jakie zmiany wprowadza polski ład?

Prawo podatkowe, które obowiązuje w naszym kraju, nie należy do najbardziej przejrzystych, dlatego też warto sprawdzić, jakie zmiany ma wprowadzić polski ład.

Tak, abyśmy byli jak najmniej zaskoczeni. Przede wszystkim będziemy mieli znacznie podniesioną kwotę wolną od podatku, a to oznacza, że dzięki temu zostanie więcej pieniędzy w kieszeniach pracowników. Dodatkowo jeszcze polski ład podnosi próg dochodów, od których pracownik musi płacić wyższą stawkę podatku, a to oznacza, że wielu ludzi tutaj również będzie mogło liczyć na dodatkowe pieniądze, które będą im zostawały. Istotne jest również to, że polski ład wprowadza specjalną ulgę dla klasy średniej, a to kolejny sposób na sprawienie, by ludzie mogli więcej zarabiać, co niewątpliwie warto jasno podkreślić.

Co jeszcze zmieniać będzie polski ład?

Jeśli chodzi o zmiany, które są wprowadzane przez polski ład, to powinniśmy mieć świadomość, że jest ich znacznie więcej.

Nie będziemy już mogli odliczać składek na ubezpieczenie zdrowotne, rodzice naprzemiennie sprawujący opiekę nad dzieckiem nie będą mogli już korzystać z preferencyjnego opodatkowania, nie trzeba będzie czekać do kolejnego roku, aby móc się wspólnie rozliczać, jeśli zawarliśmy związek małżeński. Będzie można to zrobić już w tym samym roku, w którym go zawarliśmy. Polski ład pozwoli również na wprowadzenie większej ilości ulg podatkowych, jak chociażby dla tych, którzy osiedlają się w Polsce czy tych, które wiążą się z wydatkami poniesionymi na ochronę zabytków. Musimy mieć świadomość, że polski ład wnosi wiele zmian w nasz system podatkowy, a to oznacza, że trzeba poświęcić trochę czasu, żeby jak najlepiej go poznać. Tym bardziej, że niektóre rzeczy są zmienione, inne dopiero się pojawiły, jeszcze inne zostały usunięte czy doprecyzowane.

Nie mniej warto wiedzieć, że polski ład ma swoje zalety, jak i wady, a to oznacza, że im lepiej go poznamy, tym większa będzie szansa na to, że uda nam się uniknąć różnych sytuacji, przez które moglibyśmy sporo stracić. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy w razie czego udali się do odpowiednich urzędów, w których wszystko zostanie nam wyjaśnione i polski ład będzie nam przedstawiony w taki sposób, abyśmy nie mieli żadnych wątpliwości, na czym on polega.