Możemy się zastanawiać z czego składa się odzież BHP, ale w tym przypadku nie ma jednej, krótkiej odpowiedzi. Oczywiście można wymienić wszystkie elementy wchodzące w skład odzieży BHP, jednak trzeba wiedzieć, że nie zawsze będą one każdemu potrzebne, a to oznacza, że spokojnie powinniśmy się zastanowić, co jest potrzebne dla nas.

Tak, abyśmy mieli pewność, że dbamy o bezpieczeństwo i higienę pracy, a jednocześnie nie kupujemy czegoś, czego z pewnością nie założymy.

Specyfika pracy

Zanim zaczniemy wybierać odzież BHP, którą powinni nosić nasi pracownicy, powinniśmy się zastanowić nad specyfiką pracy.

Chodzi o to, że czegoś innego z takiej odzieży będzie potrzebowała pani w sklepie spożywczym czy na taśmie produkcyjnej ze spożywką, a czegoś innego będzie potrzebował lakiernik czy mechanik. W pierwszym przypadku wystarczy specjalistyczny fartuch, czepek, czasami pewnie przydadzą się rękawiczki jednorazowe.

W drugim przypadku kompletując odzież BHP nie możemy zapomnieć o specjalnej maseczce, która będzie chroniła przed wdychaniem pyłków i oparów z lakierów, jak również o specjalnych okularach, które będą chroniły oczy, a jednocześnie też, będą bardzo wygodne.

Buty, kask i rękawice

W jeszcze innym przypadku może się okazać, że do niezbędnego elementu odzieży BHP będzie należał kask, specjalnie wzmacniane rękawice czy odpowiednie buty.

Czasami będą miały mieć specjalną powłokę, aby się nie ślizgały, innym razem będą miały mieć wzmacniane pięty i palce. Może się też okazać, że w niektórych przypadkach odzież BHP nie będzie potrzebna, bo wystarczy zwyczajny strój pracownika, jednak nawet w takiej sytuacji należy znać zasady BHP obowiązujące na danym stanowisku i zagrożenia, jakie mogą się z nim wiązać.

Dlatego też, co kilka lat organizowane są specjalne kursy BHP, na których możemy się dowiedzieć wszystkiego, co jest najważniejsze w tej kwestii. Im więcej wiemy na temat zasad BHP i odzieży, którą powinno się nosić na konkretnych stanowiskach, tym większa jest szansa, że zapewnimy bezpieczeństwo naszym pracownikom i nie będziemy musieli się zmagać z konsekwencjami wypadków w pracy.

Dlatego też kupując odzież BHP zawsze warto wybierać tą najlepsza, spełniającą wszystkie niezbędne normy.

MJM Feel Safe