Coraz więcej ludzi uświadamia sobie, jak ważne jest to, aby mieć jakieś pieniądze, na moment kryzysu. To oznacza, że ludzie starają się każdego miesiąca odłożyć chociaż niewielkie kwoty na poczet oszczędności, z których będą mogli skorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Niestety są sytuacje, w których tak odłożone oszczędności zaczynają tracić na swojej wartości, a ma to miejsce wówczas, gdy zaczyna rosnąć inflacja. Wówczas okazuje się, że nie opłaca się trzymać pieniędzy ani na koncie oszczędnościowym, ani w domu, bo ich realna wartość jest mniejsza, niż wskazywałby na to nominał.

Co zrobić, aby inflacja nie zjadła nam pieniędzy?

Oczywiście nikt nie chce tracić ciężko zarobionych pieniędzy, a jeśli odkładamy je na oszczędności, to nie chcemy, żeby traciły one swoją wartość. Dlatego też, jeśli inflacja rośnie i wiemy, że nie ma sensu trzymać oszczędności na koncie oszczędnościowym, to z pewnością powinniśmy się zastanowić, co z nimi zrobić.

Tak, aby w razie czego mieć te pieniądze odłożone, a jednocześnie, żeby inflacja nie zmniejszała nam ich faktycznej wartości. Jak się okazuje, jest kilka sposobów na taką ochronę i warto przynajmniej jeden z nich zastosować, jeśli okaże się, że inflacja zaczyna wzrastać. Jednym z nich będzie wykupienie obligacji, które są indeksowane inflacją albo stopą procentową. One w przeciwieństwie do lokaty są oprocentowane, a to oznacza, że będziemy mogli tutaj powiększać nasze oszczędności i inflacja nie będzie im zagrażała.

Co jeszcze zrobić, aby inflacja nam nie zagrażała?

Innym sposobem na ochronę pieniędzy, gdy zaczyna rosnąć inflacja, będzie z pewnością inwestowanie w akcje, nieruchomości, albo w kruszce. W każdym z tych przykładów będziemy mieli szansę na ochronę własnych oszczędności, inflacja nie będzie im wówczas zagrażała, a jeśli będziemy potrzebowali gotówkę, to wystarczy, że odsprzedamy tego typu inwestycję.

Choć oczywiście lepiej tego nie robić i poczekać, aż inflacja osiągnie niższy poziom, bo wówczas faktycznie będziemy w stanie zyskać najwięcej. Jeszcze innym sposobem na to, aby inflacja nie wpływała na nasze oszczędności, będzie ich zainwestowanie w start-upy. Tu jednak musimy się liczyć z ryzykiem, bo może się okazać, że wybrany przez nas start-up, jednak nie odniesie takiego sukcesu jak zakładaliśmy. Warto również mieć świadomość, że jeśli martwi nas rosnąca inflacja i chcemy ochronić nasze pieniądze, to możemy inwestować w urządzenia do wytwarzania i magazynowania energii. Co w tym wszystkim będzie niezwykle ważne, nie tylko inflacja nie będzie miała wówczas wpływu na nasze oszczędności, ale może się okazać, że za kilka lat naprawdę sporo na takiej inwestycji zyskamy. To dlatego, że odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a więc ich wartość z każdym rokiem będzie wzrastała.

Jeśli dobrze zainwestujemy nasze oszczędności, to nie będziemy musieli się martwić o to, że inflacja będzie miała na nie zły wpływ.