Wiele mówi się o tym, że dzieci od małego powinny uczuć się, jak wydawać pieniądze i jak je oszczędzać. Dlatego też, dobrze będzie jeśli tak będziemy planować budżet, aby znalazło się w nim kieszonkowe dla dziecka. Wówczas będzie mogło mieć ono swoje pieniądze, a co się z tym wiąże, będzie mogło się uczyć nimi zarządzać. Oczywiście zawsze pojawia się wówczas pytanie ile kieszonkowe powinno wynosić. Wiele będzie tutaj zależało od tego, ile jesteśmy w stanie wygospodarować.

Na początek możemy dawać po 10 zł, jak dziecko jest małe. Gdy jest nastolatkiem, możemy dawać mu trochę więcej, ale jednocześnie też, warto kontrolować na co jest wydawane takie kieszonkowe dla dziecka.

Od kiedy kieszonkowe dla dziecka powinniśmy dawać?

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadaje sobie wielu rodziców, jest to od kiedy kieszonkowe dla dziecka powinniśmy dawać. Optymalnym momentem będzie ten, w którym dziecko pójdzie do szkoły, zwłaszcza jeśli znajduje się tam sklepik. Wówczas dziecko będzie miało okazje poćwiczyć zarządzanie swoimi pieniędzmi, a my będziemy mogli obserwować, czy wydaje od razu wszystko, czy rozkłada pieniądze na cały miesiąc, a może potrafi coś zaoszczędzić? Młodszym dzieciom możemy dawać kieszonkowe dla dziecka podczas wakacyjnego wyjazdu, wtedy będzie mogło sobie kupić to co będzie chciało i też będziemy mieli okazję do pokazania, jak mądrze wydawać takie kieszonkowe dla dziecka, aby później nie żałować, że zabrakło pieniędzy.

Kieszonkowe dla dziecka to świetna nauka

Jeśli planujemy dawać kieszonkowe dla dziecka, to musimy się liczyć z tym, że na początku może ono szybko wydawać wszystkie pieniądze. Z biegiem jednak czasu będzie potrafiło lepiej nimi zarządzać, aż dojdzie do momentu, gdy będzie coś oszczędzało. To ile kieszonkowego będzie dostawało, powinno zależeć od wieku dziecka, naszych możliwości finansowych, ale również tego, jak dziecko dysponuje tymi pieniędzmi. Jeśli widzimy, że potrafi oszczędzać, a jednocześnie też wiemy, że na coś zbiera, to warto przemyśleć zwiększenie kieszonkowego. Ważne jest to, że takie kieszonkowe dla dziecka może być świetnym pretekstem do tego, aby uczyć je odpowiedzialnego zarządzania finansami.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że lepiej sobie z nimi poradzi w dorosłym życiu. Z pewnością powinniśmy popatrzeć jak możemy wykorzystać kieszonkowe dla dziecka, aby już od najmłodszych lat, uczyć nasze pociechy właściwego traktowania pieniędzy. Możemy się umówić ile kieszonkowego dostają co miesiąc tak po prostu, ale możemy się też umówić, że za jakieś szczególne zachowanie czy oceny dostaną coś ekstra. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy obserwowali jak jest traktowane takie kieszonkowe dla dziecka. Czy jest ono wydawane już pierwszego dnia w całości, czy jest odkładane, a może nasze dziecko dzieli te pieniądze, na część którą może wydać i taką, którą chce odłożyć? To może nam wiele powiedzieć o dziecku i jednocześnie być świetnym wyjściem do rozmowy o finansach.